پیش خرید آپارتمان

پرسش

اینجاب دو سال پیش نسبت به پیش خرید یک واحد آپارتمان از یک سازنده  اقدام نمودم که پیش از این خریداری کردم. سازنده قرارداد کاری رو با دادگستری بدلیل فوت صاحب ملک اصلی که دارای چند فرزند زیر سن تکلیف می باشد رو بسته. (البته دادگستری 3 دانگ رو هنوز بنام سازنده منتقل نکرده فقط قرارداد کاری با او بسته) بعد از گذشت دو سال هنوز ساختمان بدلیل چند مورد (آسانسور و انشعابات) تکمیل نشده و به گفته سازنده بودجه برای تکمیل فرایند نداره. از طرفی مقداری معلوم از پول خرید که بابت سند گذاشته شده، برای تکمیل ساختمان می خواهد. آیا اینجانب می توانم این مبلغ رو جهت اخذ سند رو قبل از موعد به او بدهم؟ تضمین چه چیزی لازم است که از او بگیرم؟ آیا صاحب ملک یا دادگستری می تونه ساختمان رو که هنوز 3 دانگ بنام سازنده منتقل نشده است رو تحویل ندهد؟ آیا با توجه به قراردادی که در بنگاه تنظیم شده  و 6 دانگ بنام اینجانب نوشته شده است ممکنه سازنده سند ساختمان رو بنام اینجانب منتقل نکنه؟

پاسخ مشاور

یک- این که شماری از وراث مالک کم سن هستند، علی القاعده با نظارت اداره سرپرستی و دادسرای سرپرستی امور صغار، معامله های مربوط به ساختمان انجام و قرارداد تنظیم می شود؛ دو-اگر توافق شما پرداخت مبلغ باقیمانده در زمان تنظیم سند است، شما می توانید توافق تازه ای انجام دهید؛ سه- برای تضمین می توانید بخشی از سهم سازنده از ساختمان را در رهن خود نگه دارید یا برای انتقال سهم وی از ساختمان هم زمان با نوشتن موضوع بر روی قرارداد، وکالت رسمی بلاعزل و با مدت طولانی دریافت کنید. همچنان که می توانید ضمانت نامه یا اسناد بهادار دیگری را هم به میزانی که خسارات ساخته نشدن به موقع یا تاخیر تحویل و تنظیم سند رسمی را پوشش دهد، تعیین و پیش بینی کنید؛ چهار- اصل این است که همه تعهدات باید انجام شود و در غیر این صورت ضمانت اجرایی قراردادی یا قانونی می تواند استفاده شود. از جمله این که می توانید علاوه بر ضمانت های بالا، با درخواست صدور دستور موقت از دادگاه و سپردن مبلغی به صندوق دادگستری به عنوان تضمین، از نقل و انتقال رسمی سند ساختمان جلوگیری کنید؛

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.