حقوقدان هوشنگ پوربابایی اظهار داشت: توصیه من به نمایندگان مجلس یازدهم این است که هر نماینده در حوزه تخصصی خودش، اطلاعاتش به روز باشد و آموزش‌های لازم را هرچند وقت یک بار در حوزه تخصصی خودش ببیند.

 

57311388.jpg (87 KB)

 

هوشنگ پوربابایی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز‌ در ارتباط با سازوکارهای مجلس یازدهم بیان کرد: در حوزه تقنین مجلس دو وظیفه اصلی برعهده دارد؛ وظیفه نخست قانون‌گذاری در خصوص سیاست‌های داخلی اعم از مسائل اقتصادی و اجتماعی است که شدیدا با مشکلاتی در آن حوزه‌ها مواجه هستیم و در این خصوص باید ریل‌گذاری اساسی صورت بگیرد تا با توجه به شرایط موجود، وضعیت خوبی را برای جامعه ایجاد کند. وظیفه دوم مجلس نیز قانون‌گذاری در خصوص سیاست‌های خارجی است و مجلس می‌تواند باتوجه به عهدنامه‌هایی که بین دولت ایران و دولت‌های خارجی منعقد می‌شود، سیاست‌ها و تدابیر خاصی را درنظر بگیرد تا دست دولت و جامعه را برای انجام امور باز کند.

وی با بیان اینکه مجلس همچنین باید از پرداختن به مسائل سیاسی پرهیز کند، ادامه داد: بعضا می‌بینیم که  نمایندگان مجلس علاوه بر اینکه به صورت تخصصی در حوزه‌ تقنین و قانون‌گذاری حضور کمرنگی دارند و با جامعه هدفشان ارتباط خاصی برقرار نمی‌کنند، به دنبال مسائل حاشیه‌ای سیاسی نیز هستند. البته درست است که نماینده مجلس از حیث اظهارنظر سیاسی آزاد است اما دخالت در امور سیاست، نماینده مجلس را از اساس وظایف نمایندگیش دور می‌کند. پرهیز از پرداختن به مسائل سیاسی یکی از وظایف مهمی است که در مجلس‌های گذشته به‌خصوص مجلس دهم بسیار کمرنگ بود.

این وکیل دادگستری افزود: زمانی که لایحه‌ای وارد مجلس می‌شود، در آن حوزه، نمایندگانی که متخصص هستند، باید تحقیقات لازم را برای آن موضوع انجام دهند و هدف طراح یا تنظیم‌کننده لایحه را به خوبی بشناسند و بعد نظرات افراد متخصص را اخذ کنند تا در مجلس یک قانون جامع و مانع تصویب شود و هر روز در زمینه اجرا با اصلاحیه یا الحاقیه، مواجه نشویم یا قانونی را تصویب نکنند که بعد از مدتی متوجه شویم که این قانون اساسا قابلیت اجرا ندارد. / ایسنا