حمیدرضا گودرزی اظهار داشت: در صورت قتل فرزند توسط پدر، قاتل باید مجازات جنبه عمومی جرم را طی کند.

 

romina-ashrafi.jpg (52 KB)

 

حمیدرضا گودرزی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز با اشاره به جنبه عمومی قتل رومینا اشرفی توسط پدرش بیان کرد: از لحاظ قانونی پدر در صورت قتل فرزندش قصاص نمی‌شود، اما جنبه عمومی جرم را که 3 تا 10 سال حبس است، باید بگذراند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: بر اساس ماده 612 که می‌گوید هر کسی مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته، اما از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود، در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران شود، دادگاه وی را به حبس از 3 تا 10 سال محکوم می‌کند که در این پرونده هم پدر قصاص نمی‌‍‌شود، اما باید مجازات عمومی جرم را بگذراند.

وی ادامه داد: دادگاه با توجه به مسائل و شرایطی که قتل بر اساس آن انجام شده، درباره حبس و جنبه عمومی جرم تصمیم‌گیری می‌کند؛ گاهی ممکن است کیفیات مخففه هم  اعمال شود که بر اساس آن جنبه عمومی جرم از 3 سال کمتر می‌شود، اما گاهی ممکن است مجازات تکمیلی داده شود و فرد بیش از 10 سال حبس را بگذراند و حتی برای او جرم مجازات تبعید هم در نظر گرفته شود.

گودرزی اضافه کرد: عملی که این پدر انجام داده با شرایط امروز کشور  مطابقت ندارد و باید شرایط روحی وضعیتی که قتل در آن انجام شده در کنار شرایط زندگی دختر مقتول و بلوغ فکری او بررسی شود. برای صدور حکم تمام شرایط از جمله وضعیت زندگی دختر و شرایط زندگی او باید مد نظر قرار گیرد و با توجه به آن برای پدر قاتل حکم صادر شود.

لازم به ذکر است، رومینا اشرفی، دختری 13 ساله از اهالی شهرستان تالش بود که دلباخته یکی از پسرهای همشهری خود می‌گردد و با وی فرار می‌کند؛ اما پس از دستگیری توسط پلیس به رغم عدم تمایل به نزد پدرش باز ‌گردانده می‌شود و در نهایت توسط پدرش، به طرز فجیعی به قتل می‌رسد. / باشگاه خبرنگاران جوان