غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در چهل و یکمین نشست خبری خود درباره عملکرد قوه قضاییه در حوزه زندان و زندانیان در ایام کرونا بیان کرد: در سال 1399، 15 هزار و 300 نفر از محکومین مشمول عفو رهبری شدند که این عدد در مقایسه با سال 1398، 86 درصد رشد داشته است. 225 نفر از محکومان امنیتی در سال 99 مورد عفو رهبری قرار گرفتند که برخی از آنها مربوط به اغتشاشات آبان 98 بودند و 103 نفر هم از اتباع خارجه در سال 99، مورد عفو قرار گرفتند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نتیجه آزمایشات پزشکی قانونی مربوط به پرونده آزاده نامداری در رسانه‌ها به عنوان مسمومیت دارویی مطرح شد ولی بعدا ضمن تکذیب آن عنوان شد که به قتل رسیده است؟ گفت: آنچه که به نوعی در رسانه‌ها تکذیب شد، ناظر بر این بود که نظریه پزشکی واصل نشده و خبری منتشر شد در رابطه با پزشکی قانونی در حالی که نظریه پزشکی واصل نشده و تا امروز بررسی‌های قضایی و پزشکی قانونی جنایی بودن این موضوع را  منتفی کرده است و پرونده جنایی نیست و با توجه به بررسی‌ها در سایر جهات در فضایی مبتنی بر نظر پزشکی قانونی قاضی تصمیم لازم را اتخاد خواهد کرد و اجازه دهیم که فضای جامعه آرام باشد و الان که جنایتی  در کار نبوده باید نظر پزشکی قانونی ارائه شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره فیلترینگ کلاب هاوس گفت: ما این موضوع را بخشی از حوزه فضای مجازی می‌دانیم. فضای مجازی نیازمند مدیریت و ساماندهی است؛ همانگونه که فضای حقیقی و زمینی و آبی و دریایی و گمرکات ساماندهی می شوند، فضای مجازی هم  نیازمند مدیریت است. این مسئولیت به عهده دولت و وزارت ارتباطات است و چنانچه در انجام وظایف قصور کردند باید پاسخگو باشند.

سخنگوی دستگاه قضا پیرامون آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس گفت: این پرونده منتهی به صدور کیفرخواست و به دادگاه ارسال شده است و به زودی جلسات دادگاه آن برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره پرونده میلاد حاتمی و اینکه آیا  این شخص با هنرمندان  و افرادی در ارتباط بوده است؟ گفت: این پرونده در دادسراست و تحقیقات مقدماتی آن در حال انجام است و تحقیقات به پایان نرسیده است و ان‌ شاءالله بعد از تکمیل تحقیقات نتایج آن اعلام خواهد شد./ ایسنا