فاطمه ابراهیمی در رابطه با بخشنامه اخیر ریاست محترم قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان بیان کرد: در راستای ابلاغ این بخشنامه ٢٠٠ نفر مددجوی زن به مناسبت ایام نوروز به مرخصی اعزام که از این تعداد 170 نفر مربوط به حوزه قضایی تهران بوده و برای سهولت خانواده زندانیان در امر تودیع وثایق ازطریق دفتر معاونت امور زنان واقع در شهر تهران این موضوع صورت پذیرفته است.
وی ادامه داد: در راستای اجرای منویات ریاست قوه قضاییه در امر تقویت شوراهای حل اختلاف با تلاش های مستمر و پیگیری این معاونت و مساعدت رییس شوراهای حل اختلاف استان تهران شعبه صلحی مستقر در زندان زنان تقویت و با افزودن شعبه دیگر یک مجتمع صلحی برای اولین بار در زندان زنان تاسیس شد.

ابراهیمی افزود: انتظار می رود با ایجاد این شعبه در امر ایجاد اصلاح ذات البین و آزادی زندانیان گام های موثرتری برداشته شود.
ابراهیمی با اشاره به اینکه شورای حل اختلاف مستقر در زندان زنان یکی از فعالترین شعب صلحی بوده، اظهار داشت: در سال گذشته همکاران قضایی و کادر اداری شورا موفق به دریافت لوح های تقدیر متعددی شدند و از جمله اقدامات چشمگیر شورا تلاش های بی وقفه همکاران و برگزاری نشست های متعدد صلح و سازش بالاخص در پرونده های قصاص است به گونه ای که در سال گذشته هفت فقره از پرونده های قصاص منتهی به جلب رضایت اولیای دم و تبدیل قصاص به دیه شدند که این تعداد نظر به آمار زندانیان زن درخور توجه بسزایی است.
سرپرست معاونت امور زنان ،کودکان و خانواده دادسرای عمومی و انقلاب تهران با اشاره به فعالیت مستمر معاونت زنان در جلب حمایت و مشارکتهای مردمی در امر آزادسازی زندانیان گفت: برای تحقق این امر نیز نشست های متعدد با خیرین برگزار شد به نحوی که در سال گذشته تعداد کثیری از مددجویان قدیمی زندان زنان که به لحاظ رقم بالای محکومیت اعم از رد مال یا محکومین مالی ، با شناسایی خیرین به آغوش خانواده بازگشتند.
وی فراهم کردن امکان بهره مندی از وکیل معاضدتی جهت مساعدت با زندانیان نیازمند که فاقد توان مالی هستند را از دیگر اقدامات دانست و اضافه کرد: توزیع بسته های سبد کالا بین خانواده ی زندانیان بالاخص خانواده زنان سرپرست خانوار از طریق شورای حل اختلاف، بسیج حقوقدانان تهران بزرگ و خیرین و نیز توزیع کارت هدیه بین زندانیان از دیگر اقدامات این معاونت است./ ایرنا