جعفر کوشا رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در خصوص لغو آزمون وکالت بیان کرد: این آزمون طبق روال باید 28 آذر ماه 1399 برگزار می‌شد اما متاسفانه با شیوع ویروس کرونا پیامک‌های زیادی مبنی بر درخواست تعویق آزمون دریافت ‌کردیم و ما ‌هم به دلیل حفظ سلامت داوطلبان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آزمون را به تعویق انداختیم.

وی ادامه داد: طبق توافق ما با سازمان سنجش، 22 اسفند برای برگزاری آزمون تعیین شد اما متاسفانه پس از اینکه کارت‌های ورود به جلسه توزیع شد، مسئولی در ستاد ملی مقابله با کرونا طی تماسی تلفنی با رییس سازمان سنجش اعلام می‌کند که این آزمون به دلیل شرایط کرونایی نباید برگزار شود و سپس این درخواست به صورت کتبی به رئیس سازمان سنجش اعلام می‌شود. در نهایت سه‌شنبه صبح اعلام می‌شود و دلیل لغو آن هم تعداد کم مراکز آزمون اعلام شد. ما انتظار داشتیم سازمان سنجش طبق پروتکل‌های بهداشتی مراکز برگزاری آزمون را افزایش دهد اما متاسفانه به جای افزایش مراکز برگزاری، آزمون را لغو می‌کنند.

رییس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران افزود: پس از لغو آزمون 22 اسفند، با رئیس سازمان سنجش دیدار کردیم و ایشان اعلام کردند که اولین جلسه بعد از عید نوروز آزمون را برگزار خواهند کرد. برهمین اساس تاریخ 20 فروردین ماه را برای ما نهایی کردند. اما مجدداً پس از مدتی اعلام کردند که آزمون برگزار نخواهد شد و ما باید به ستاد مقابله با کرونا برویم و برای برگزاری آزمون مجوز دریافت کنیم و ما نیز با مراجعه به سناد مقابله با کرونا مجوز برگزاری آزمون را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دریافت کردیم اما مجدداً ستاد مقابله با کرونا ضمیمه‌ای به مجوز خطاب به سازمان سنجش ارسال کرد و طبق آن ضمیمه، سازمان سنجش اعلام کرد آزمون برگزار نخواهد شد. اما در نهایت با پیگیری‌های ما و شفاف سازی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، قرار بر برگزاری آزمون شد و کارت‌ها نیز توزیع شد. یک روز قبل از آزمون در حالی که ما در حال مستقر شدن در حوزه‌ها بودیم، ساعت 19:30 خبر لغو آزمون به ما رسید.

کوشا اضافه کرد: به نظر من این افراد با عناد یا سو مدیریت هدف لغو آزمون وکالت را داشتند، این افراد قصد دارند وکلا حکومتی شوند. وکیلی که پروانه خود را از قوه قضاییه دریافت کند، نمی‌تواند استقلال در اطلاع رسانی شفاف اخبار پرونده‌ها را داشته باشد. در حالی که ما سعی می‌کنیم همیشه تعامل داشته باشیم و با وجود اینکه این وضعیت پیش آمده، تقابل نخواهیم کرد و بنای تقابل، در سیاست ما نیست اما متاسفانه تعامل کنونی ما نیز مورد سوء استفاده قرار گرفته و کاملاً یک طرفه است. عدم برگزاری این آزمون خلاف قانون است. ما نباید با روان مردم بازی کنیم؛ احساس ناامنی بدتر از ناامنی است. این آقایان در سازمان سنجش هم سومدیریت داشتند و هم با نهاد وکالت مشکل داشتند. موضوع داوطلبان و خانواده‌های آنها را نیز باید مد نظر قرار داد؛ داوطلبان برای اشتغال و آزمون امید دارند.

وی در خصوص پیگیری قانونی تعویق آزمون وکالت نیز گفت: گزارشی به کمیسیون اصل 90 مجلس ارسال کردیم و ملاقاتی نیز با اعضای این کمیسیون خواهم داشت که این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. همچنین به سازمان بازرسی کل کشور نیز نامه زدیم که به این موضوع ورود کند تا مشخص شود علت اعلام لغو آزمون در زمانی که تنها ساعاتی به آزمون باقی مانده چیست. حتماً شکایت به معنای تظلم و دادخواهی از طرف داوطلبانی که ضربه روحی، روانی و مادی دیدند، خواهیم کرد./ ایلنا