علی خندانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در پاسخ به این سوال که آیا اسناد خودرو جز اسناد رسمی به حساب می‌آیند یا خیر بیان کرد: افراد موظف هستند اسناد رسمی را به ثبت برسانند و اسناد خودرو هم جزو همین دسته به حساب می‌آیند و در ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، تکلیف اسناد رسمی خودرو مشخص شده است. معتقدیم نیازی به تفسیر ماده 29 نیست، پس از تعویض پلاک باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه شود و سند نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد.

وی ادامه داد: در این قانون کاملاً شفاف صحبت شده و می‌گوید کسی که تعویض پلاک انجام می‌دهد، اگر به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نکند یعنی انتقال مالکیت خودرو انجام نشده و صرفاً مالکیت پلاک تغییر یافته، انتقال مالکیت منوط به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی است.

خندانی در پاسخ به این سوال که از آن جا که پلیس برگ سبز را قبول دارد، اما قانون درباره تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی صحبت می‌کند و در سال‌های گذشته مشکلاتی در این رابطه میان پلیس و دفاتر اسناد رسمی به وقوع پیوسته بود، آیا این مشکلات رفع شده اند یا خیر گفت: نمی‌توان خلاف قانون توافق کرد و ما هم در این رابطه توافقی نداشته‌ایم. مجموعه راهور عنوان برگ سبز را از "شناسنامه مالکیت"به "سند مالکیت" تغییر دادند، اما با تغییر عنوان، رویه کار تغییر نمی‌یابد و مالکیت منتقل نشده است.

وی درباره رای اخیر دیوان عدالت اداری درمورد اسناد وکالتی خوردرو بیان کرد: آن رای درخصوص بخشنامه معاون اسبق سازمان ثبت درمورد تنظیم وکالت نامه اسناد خودرو در دفاتر بود که جنبه ارشادی داشت، زیرا در بخشنامه عنوان شده بود حتی المقدور دفاتر از تنظیم اسناد وکالتی خودداری کنند.

خندانی ادامه داد: رای دیوان عدالت اداری در راستای آن وکالت نامه‌ها بود هرچند که دیوان در مقدمه رای به موادی اشاره کرد که با تصویب ماده 29 قانون راهنمایی و رانندگی منسوخ شده است. این ماده به تنظیم سند تصریح دارد و معاونت دیوان عدالت اداری هم خود در توضیح رای گفته است هیچگونه عدم الزامی به دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد و کماکان مراجعه به این دفاتر برای تنظیم سند خودرو الزامی است.

خندانی در پاسخ به این سوال که آیا برگ سبز در محاکم مورد قبول واقع می‌شوند یا خیر اظهار کرد: به هیچ عنوان برگ سبز در محاکم پذیرفته نیست. محاکم تنها زمانی دعوای افراد را می‌پذیرند که سند رسمی در دفترخانه به نام فرد مدعی تنظیم شده باشد.

وی تصریح کرد: مطمئناً افرادی که به برگ سبز اکتفا کنند و برای تنظیم سند رسمی به دفتراسناد رسمی مراجعه نکنند، باید آمادگی این را داشته باشند که هر مشکلی برای آن‌ها به وجود بیاید. مالکیت برای این افراد بدون تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی، ثبت نشده است./ باشگاه خبرنگاران جوان