ایرج گلدوزیان، استاد برجسته حقوق جزا و جرم شناسی ایران دار فانی را وداع گفت.

دکتر گلدوزیان در سال 1318 خورشیدی در مشهد متولد شد. دوره ابتدایی را در مشهد و دوره متوسطه را در دبیرستان فرخی تهران به پایان رساند. در سفرهایی که طی دهه 1340 به فرانسه کرد، دوره‌های یک ساله جرم‌یابی، کشف جرایم و جرم‌شناسی را که ویژه ضابطین دادگستری بود، در دانشکده حقوق پانتئون و مدرسه عالی مولن فرانسه گذرانید. در سال 1344 وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال 1348 رتبه اول کنکور فوق لیسانس حقوق جزایی گردید. در سال 1349 به فرانسه رفت و در دانشکده پانتئون دکترای دانشگاهی حقوق جزا را دریافت کرد. وی در سال 1351 موفق به دریافت دیپلم تحصیلات عالی حقوق خصوصی (D.E.S.)  شد. سپس دکترای تخصصی علوم کیفری را دریافت کرد.

از جمله تالیفات این حقوقدان می‌توان به آثاری همچون، محشای قانون مجازات اسلامی، حقوق جزای عمومی ایران، حقوق جزای اختصاصی، حقوق کیفری اختصاصی تطبیقی، بایسته‌های حقوق جزای عمومی، بایسته‌های حقوق جزای اختصاصی، ادله اثبات دعوی و مقدمه علم حقوق اشاره کرد.

سایت صلح – مرجع حقوقی ایران، درگذشت دکتر ایرج گلدوزیان حقوقدان، استاد دانشگاه و نویسنده کتب دانشگاهی در حقوق کیفری را را به جامعه دانشگاهی و علمی کشور تسلیت می‌گوید.