رئیس گروه حمایت از حقوق زنان و خانواده معاونت اجتماعی قوه قضائیه اظهار داشت: سامانه جامع حمایت از زنان و کودکان به ‌منظور ثبت اطلاعات زنان مراجعه‌کننده به دفاتر حمایت خانواده ایجاد و راه‌اندازی می‌شود.

نادیا محمدپور رئیس گروه حمایت از حقوق زنان و خانواده معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه در این رابطه بیان کرد: دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان از سال 1383 در قوه قضائیه ایجاد شد و براساس شرح وظایف خود هر روز تعداد کثیری از زنان و کودکان با دلایل مختلف برای رفع ابهام حقوقی، قضائی یا سایر مشکلاتی که دارند به این دفاتر در دادگستری‌ها مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: از آنجایی که تاکنون هیچ یک از این اقدامات با توجه به فراوانی تعداد مراجعه‌کنندگان و گسترده بودن خدمات ارائه شده در جایی ثبت و ضبط نشده امکان گزارش‌گیری و بررسی اثربخشی این خدمات ارائه شده به مراجعه و چگونگی رفع مشکلات آن‌ها به صورت جامع در دسترس نیست.

محمدپور افزود: امروزه با ایجاد سامانه‌های الکترونیکی و امکان ثبت اطلاعات و خدمات به‌صورت برخط و روزانه این فرصت فراهم شده تا بانک اطلاعات جامعی ایجاد شود تا ضمن دسترسی به این اطلاعات و نظارت بر نحوه عملکرد بخش‌های مختلف نسبت به تحلیل اطلاعات اقدامات و خدمات ارائه شده، کیفیت آن‌ها، سرعت پاسخگویی و... اقدام کرده و نتایج به دست آمده به ‌منظور ارائه خدمات بهتر و بهبود رویه برنامه‌ریزی‌ها به کار بست. سامانه جامع حمایت از کودکان، زنان و خانواده طراحی و ایجاد شده است تا امکان پیگیری ارجاعات و حصول نتیجه از طریق بخش‌های مختلف داخلی قوه از جمله دادستانی و یا سایر دستگاه‌­های همکار میسر شود.

وی اضافه کرد: پیش‌تولید این سامانه با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در حال ارزیابی، اصلاح و نهایی شدن است و فاز اول در دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری سه استان منتخب به‌صورت آزمایشی اجراء خواهد شد و در فاز بعدی سایر استان‌ها را تحت پوشش قرار خواهد داد./ ایلنا