وکیل سیدحسن خمینی اظهار داشت: اتهام نشر اکاذیب حسین دهباشی توسط شعبه 1050 دادگاه کیفری دو تهران احراز و قرار جلب وی به دادرسی صادر شده است.

رسول آرامش، وکیل مدافع سیدحسن خمینی در پرونده حسین دهباشی در پاسخ به این پرسش که صدور قرار منع تعقیب برای حسین دهباشی در پرونده شکایت بیت حضرت امام (ره) و حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی از وی بابت توئیتی در مورد مرحوم سید احمد خمینی صحت دارد؟ بیان کرد: شکایت علیه آقای حسین دهباشی صحت دارد؛ شعبه 1050 دادگاه کیفری دو تهران اتهام وی مبنی بر نشر اکاذیب را احراز کرده و قرار جلب وی به دادرسی را صادر کرده است.

وی در واکنش به اظهارات اخیر دهباشی که در توئیت قالب توییتی عنوان کرده بود که قبل از شکایت از یک مورّخ، بهتر بود که نسبت به رفع شبهات و ابهامات تاریخی اقدام می‌شد، ادامه داد: کسی او را به عنوان مورخ نمی شناسد، بلکه فقط خود اوست که عنوان مورخ را برای خود به کار می‌برد. او در حال حاضر، یک گزارشگر و مستندساز است که مزد می‌گیرد و برای اشخاص و سازمان ها از جمله صدا و سیما، فیلم و گزارش تهیه می‌کند. عملکردهای او در فضای مجازی نیز به خوبی نشان می‌دهد که شأن و جایگاه او فرسنگ‌ها با جایگاه یک مورخ فاصله دارد؛ گفتار و نوشتارش نیز بعضاً از جنس ادبیات نشریات زرد است که در فضای مجازی رونق بیشتری یافته و هیچ ربطی به تاریخ و تاریخ نویسی و پژوهشگری ندارد.

آرامش افزود: مضافاً اینکه او نه تحصیلات آکادمیک در زمینه تاریخ و تاریخنگاری دارد، نه اثر علمی در موضوعات تاریخی کشورمان دارد و نه گزارشات و مصاحبه های او با اشخاص و رجال سیاسی از او یک مورخ می‌سازد. بدیهی است نمی‌توان برای توجیه نشر اکاذیب و شایعه پراکنی یا برای پوشش دادن به ماجراجویی‌های رسانه‌ای یا شهرت طلبی‌های سیاسی، از عنوان مورخ استفاده کرد. چنین روش و سیاست‌هایی نه تنها هیچ ارزش علمی و تاریخی ندارد، با ادبیات و منطق تاریخ‌نگاری نیز ناسازگار است.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: از نظر حقوقی، استفاده از اوصاف و عناوین واهی و غیرواقعی که موجب فریب جامعه و افکار عمومی می‌شود، از مصادیق بارز تقلّب و استفاده از عناوین مجعول است. البته مطالعات روانشناختی راجع به روش‌های کاری آقای حسین دهباشی و نیز رفتارشناسی او ممکن است پرده از حقایق دیگر نیز بردارد ولی فعلاً باید پاسخگوی مطلب دروغی باشد که توئیت کرده است.

وی تاکید کرد: مطلبی که آقای حسین دهباشی در توئیت خود مطرح کرده است، آشکارا متضمن انتساب یک امر خلاف واقع به مرحوم سید احمد خمینی است و اساساً هیچ پیام یا نشانه ای از طرح یک شبهه تاریخی در نوشتار وی وجود ندارد، تا به بهانه آن بتواند از مسئولیت کیفری تبرّی بجوید. او با صراحت تمام و بدون هیچ ابهام و شبهه ای، مطلب دروغ و خلاف واقعی را منتشر کرده است که بایستی پاسخگوی آن باشد.

وی اضافه کرد: معتقدم اعتذار بموقع و اقرار به اشتباه و اصلاح خطاء از سوی آقای دهباشی می‌توانست در رفع جنبه خصوصی جرم و نیز در تعدیل مسئولیت کیفری وی مؤثر باشد ولی متأسفانه توئیتهای بعدی وی نشان می‌دهد که بیشتر مایل به مجادله در فضای مجازی است تا پاسخگوئی در مورد عملکرد خود!

لازم به ذکر است که در پی انتشار توییتی از حسین دهباشی که حاوی اتهامی ناروا درباره علت رحلت یادگار امام (ره) بود، بیت بنیانگذار جمهوری اسلامی از وی شکایت قضایی کرد./ ایسنا