چگونه باید در مقابل اتهام کلاهبرداری دفاع کرد؟

پرسش

با درود بنده برنامه نویسی متخصص نرم افزارهای موبایل هستم و بنا به دلایل مالی و شخصی بنده مایل به تمدید همکاری بیشتر با یکی از مشتریانم که نرم افزار آندروید و ویندوز براشون طراحی کرده بودم، در شهرستان نبودم اکنون ایشان از بنده با عنوان کلاهبرداری رایانه ای در شهرستان شکایت کرده اند قبلاً به ایشان ابلاغ کرده بودم که به دلیل مشکلات مالی و عدم تسویه حساب از جانب ایشان مایل به همکاری بیشتر نیستم و پیگیر یک برنامه نویس دیگر باشند که ایشان برای خانواده من در شهرستان مزاحمت هایی ایجاد کرده بودن و پشت سر بنده در سطح شهر و دیگر مشتریانم تهمت دزدی و حرام خوری زده اند. لازم به ذکر میدانم که قرارداد ساخت اپلیکیشن که بین ما من و ایشان امضاء شده بود مربوط به سال 1395 بوده و دیگر قرارداد پشتیبانی امضاء نشده بود، با ذکر این نکته که بارها به ایشان عرض کرده بودم که در دفتر بنده حاضر شوند و قرارداد پشتیبانی امضاء بشود.

پاسخ مشاور

هر شکایت از جمله کلاهبرادری نیازمند دلیل و عناصر تشکیل دهنده جرم است. بنابراین و بنا بر قانون مجازات اسلامی و قانون آئین دادرسی کیفری برای ثبت هر شکایت و مهم تر از آن اثبات هر اتهام دلیل محکمه پسند قانونی لازم است. بنابراین اگر قرارداد دارید و تخلفی که جرم تلقی شود مرتکب نشدید نگران نباشید و در مرجع قضایی حاضر شوید و از خود دفاع کنید.
اگر هم نسبت های ناروایی که جرم تلقی می شود و یا افترا محسوب می شود از وی دریافت کرده اید می توانید علیه اتهام زننده و مفتری شکایت کنید.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.