حکم فلج کردن دست یا پا چیست؟

پرسش

سلام آقای مشاور مدت زیادی هست که پدرم با مادرم اختلاف داره و شبی نیست که ما دعوا و درگیری تو خونه نداشته باشیم، تو یکی از این شبا که پدرم با مادر دعوا می کرد و عصبانی شدم و بهشون اعتراض کردم پدرم با گلدون محکم زد به دستم که بعد از اینکه گلدون به دستم خورد، خونریزی شدیدی کردم و وقتی رفتم بیمارستان گفتن عصبای دستت پاره شده و احتمال اینکه دستت فلج بشه زیاده و متأسفانه دکترا نتونستن کاری کنن و دست راستم فلج شد، میخاستم شکایت کنم و بدونم مجازات فلج کردن دستم چیه؟

پاسخ مشاور

قانون گذار صراحتاً مشخص کرده که در صورتی فلج کردن دست از ناحیه ضارب(مجنی)، ایشان محکوم به پرداخت دو سوم دیه دست که دیه هر دست نصف دیه کامل می باشد. و این حکم در خصوص دیه پا نیز جاری است. حالا اگر فرض را بر دیه کامل 270 میلیون قرار بدیم، دیه هر دست نصف دیه کامل یعنی 135 میلیون و دیه فلج کردن هر دست دو سوم دیه هر دست است یعنی دیه فلج کردن هر دست 90 میلیون در نظر گرفته می شود.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.