مجازات دست بردن در اسناد دولتی چیست؟

پرسش

سلام جناب وکیل شوهر من کارمند اداری پرسنلی راه آهن هستش و تو بخش امور مناقصات راه آهن فعالیت داره، یکی از دوستانشم از پیمانکارهای راه آهن هستش؛ تو یه مناقصه که راه آهن تو زمینه تعمیر و بازسازی واگن های قطارها برگزار کرد، تو نامه قیمت پیشنهادی دوستش دست برد تا کمترین قیمت پیشنهاد بشه تا پیروز مناقصه بشه ولی بازرسی راه آهن بعد از برگزاری مناقصه متوجه آن شد، و مناقصه برگزار شده را باطل کرد و الانم ازش شکایت کردن، خواستم بدون چی میشه چه حکمی براش میاد؟

پاسخ مشاور

چون بزه تحریف یا تزویر در اوراق رسمی و نوشتجات شرکت محرز گردیده است، جدای از مجازات های اداری که ممکن است انفصال دائم یا موقتی از اشتغال را داشته باشد، و جبران خسارات وارده به سایر پیمارنکاران و شرکت کنندگان در مناقصه، به حبس از یک تا پنج سال یا به پرداخت شش تا سی میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم می گردد(البته جزای نقدی به روز محاسبه می گردد و یحتمل جریمه تعیین شده بسیار گزاف باشد). و نسبت به پیمانکار متخلف که از وضعیت ایجاد شده آگاه بوده و در تحقق جرم همکاری داشته به حکم ماده 533 کتاب تعزیرات و مجازات های بازدارنده قانون مجازات اسلامی 1375، به حبس از شش ماه تا سه سال یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.