حکم دادن اسلحه به متهم به منظور فرار چیست؟

پرسش

سلام آقای مشاور احوال شریف؟ ما یه دوستیم داریم در منطقه سراوان که به اتهام قاچاق سوخت دستگیرش کردن؛ این بنده خدا همین که قاچاق میکرد در تأمین خورد و خوراک زن و بچه اش مونده بود حالا فکر کن بره زندان؛ منم اصلاً طاقت این وضعیت را نداشتم و وقتی که تو مسیر انتقال از پاسگاه به دادسرا بود جلوی دادسرا بغلش کردم و یه کتلت کمری گذاشتم تو جیبش که چند دقیقه بعد با همون فرار کرده؛ حالا تنها مظنون پرونده که کی بهش اسلحه داده منم؛ اگر دستگیرم کنند که اثبات بشه من بهش اسلحه دادم جرمش چیه؟

پاسخ مشاور

باید این مطلب عرض کنم خدمتتون که شما متهم به دو جرم هستید؛ نخست از بابت دادن اسلحه به شخص متهم به منظور فراری شدن از دست ضابطین دادگستری که در صورت اثبات آن محکوم به دو تا پنج سال حبس خواهید شد و از بابت جرم دوم نسبت به تعمد در ایجاد تمهیدات فرار متهم بایست عرض کنم خدمتتون که اگر حکم متهم که فرار کرده اعدام یا حبس ابد بوده باشد، شما به یک تا سال حبس محکوم خواهید شد، و چنانچه غیر از اینها باشد، سه ماه تا یک سال حبس تعزیری محکوم خواهید شد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.