مجازات استفاده فاقد مجوز از لباس نظامی یا انتظامی چیست؟

پرسش

سلام آقای وکیل سوالی داشتم ما تو یکی از مناطق روستایی شهرستان مشهد زندگی می کنیم و مدتی بود با جا زدن خودمون بعنوان پلیس نامحسوس تو جاده های فرعی جلوی ماشینارو میگرفتیم و به بهانه جریمه کردن ازشون پول میگرفتیم؛ هیچکسی اصلاً شکی هم نمی کرد ولی آخر سر یه روز لومون دادن و دستگیر شدیم؛ تفهیم اتهام شدیم به اتهام غصب عناوین و مشاغل نظامی؛ حکمش چیه؟

پاسخ مشاور

جرمی که مرتکب شدید دارای دو جنبه است؛ نخست از بابت غصب عناوین و مشاغل راهنمایی و رانندگی مستند به ماده 556 کتاب تعزیرات و مجازات های بازدارنده قانون مجازات اسلامی 1375، به حبس از سه ماه تا یک سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال محکوم خواهید شد و نسبت به وجوهی که در این مدت از مردم گرفته اید، بایست تمامی آن ها را به خزانه دولت عودت داده و هر چیزی از بابت این وجوه خریداری شده باشد، به حکم مقام قضایی بازداشت خواهد شد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.