حکم انجام عملیات ساختمانی فاقد مجوز در جوار آثار ملی چیست؟

پرسش

سلام قربان منزل ما در کنار یک خانه باستانی-ملی قرار داره که البته به ثبت سازمان میراث فرهنگی هم رسیده؛ مدتی بود که دیوار مشترک خونه ما و اون خونه باستانی دچار نم و ترک خوردگی شده بود ما متأسفانه بدون اینکه از میراث فرهنگی اجازه بگیریم اقدام کردیم به تعمیر دیوار خودمون که تو حین تعمیر به دیوار اون خونه آسیب رسوندیم و بخش دیگر دیوار هم در آستانه ریزش قرار گرفته، حالا میراث فرهنگی از دست ما شاکی شده و شکایت کرده؛ بنظرتون مجازاتی داره؟

پاسخ مشاور

قانونگذار مشخص کرده که هر گونه انجام عملیات ساختمانی در جوار آثار باستانی حتی اگر در ملک شخصی انجام شود نیازمند این است که مجوزهای مربوطه از سازمان میراث فرهنگی گرفته شود؛ حال با توجه به توضیحی که در صورت سؤال ارائه دادید، هیچ گونه مجوزی از سازمان مربوطه گرفته نشده و این امر منتج به آسیب به بنای تاریخی-ملی شده است که مشمول ماده 560 کتاب تعزیرات و مجازات های بازدارنده قانون مجازات اسلامی 1375 خواهد شد که در این صورت علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده، محکوم به حبس از یک تا سه سال خواهید شد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.