توقیف سند خودرو از بابت عدم پرداخت بدهی

پرسش

 سلام وقتتون بخیر من خودرویی رو از یکی از دوستانم خریداری کردم و یک ماه بعد همون خودرو رو اقساطی بهش به مبلغ بیشتری فروختم و بابت تضمین پرداخت اقساطش سند خودرو رو در قید یکی از دفاتر اسناد رسمی قرار دادیم الانم اقساطشو پرداخت نمیکند و میخام اقدام کنم رو سندش، مشکلی پیش نمیاد و چیکار باید کنم؟

پاسخ مشاور

با توجه به آیین نامه اسناد رسمی لازم الاجرا و سند در رهن دفتر اسناد رسمی شما می توانید نسبت به دستور توقیف سندی خودروی ایشان از طریق اجرای ثبت اقدام نمایید ولیکن توقیف فیزیکی آن نیازمند دستور مرجع قضایی می باشد که بایست از طریق طرح دعوای مطالبه وجه ابتدائا آن را اثبات سپس توقیف فیزیکی خودرو را در قالب اجرائیه دادگاه تقاضا نمایید. البته قانونگذار نهاد تأمین خواسته را نیز پیش بینی کرده است که شما می توانید ضمن دادخواست اصلی تأمین خواسته و توقیف فیزیکی خودرو را درخواست کنید و با توجه به رسمی بودن قرارداد نیازی به پرداخت خسارات احتمالی درخواست تأمین خواسته نیست.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.