فروش املاک در حریم و بستر رودخانه

پرسش

سلام وقت بخیر من از یه بنده خدایی طلبی داشتم و گفت بجاش یه خونه دارم تو روستا، بیا تهاتر کنیم و اونو به نامت میزنم ارزششم به اندازه طلبته کم و زیادشم باهم صحبت میکنیم، و یه مبایعه نامه نوشتیم گفت سر فرصت سندشم به نامت میزنم؛ حالا بعد یک دو ماه که رفتن خونه رو تو روستا ببینم متوجه شدم ملک تو حریم رودخونه است من اطلاعی نداشتم ولی اون کامل آگاه بوده داره چی میفروشه؟قصد دارم ازش شکایت کنم چه عنوانی برای شکایتم انتخاب کنم و اینکه ملک موروثی هستش این موضوع مشکلی برام پیش نمیاره؟

پاسخ مشاور

در پاسخ به پرسش شما بایست گفت که رعایت حریم بستر رودخانه در خصوص اراضی می باشد که قصد احداث بنا را دارند که در این صورت مجوز ساخت از طرف ارگان مربوطه صادر نمی شود ولیکن چون که موضوع مدنظر شما ملک احداث شده است مانعی از این بابت وجود ندارد مگر اینکه بعدها بنا به دلایل دستور  قضایی تخریب صادر شود ولیکن چون که مدعی این هستید که ملک را پیش از خرید رؤیت نکرده اید می توانید با ارسال اظهارنامه ای از خیار رؤیت و تخلف وصف بهره مند شوید و فسخ مبایعه نامه را اعلام نمایید. در خصوص موروثی بودن ملک توجه کنید که اگر تحریر و تقسیم ترکه انجام شده باشد و ملک مزبور جزء سهم الارث فروشنده باشد مشکلی مطرح نیست مگر اینکه چنین اقدامی انجام نشده و فروشنده بدون گرفتن رضایت سایر وراث اقدام به فروش مال الارث کرده باشد که مبایعه نامه تنظیمی ماهیت غیرنافذ را دارد و سایر وراث بایست آن را تأیید کنند و حتی سایر وراث می توانند تحت عنوان فروش مال غیر از فروشنده شکایت کنند.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.