داوری اجباری در قرادادهای پیش فروش ساختمان

پرسش

باعرض سلام و احترام. در قراردادهای پیش فروش ساختمان که در مشاورین املاک تنظیم میگردد در متن قرارداد به صورت چاپ شده قید شده است که به تمام اختلافات احتمالی طرفین در مرکز داوری املاک دادگستری شهرستان البرز( قزوین ) رسیدگی می شود و داوران محترم این مرکز داوری که شخصیت حقوقی دارند( قاضی بازنشسته ) وهمچنین دارای پروانه وکالت هستند : سوال1: آیا داوران محترم این مرکز ( که دارای شخصیت حقوقی هستند ) بدون خود شخصاً میتوانند داوری نمایند و طرفین حق معرفی داور را ندارند؟ سوال2: این مرکز داوری داوری تحت نظر کدام سازمان است و در صورت مشاهده تخلف ، به کدام سازمان یا مرجعی گزارش تخلف و شکایت نمود ؟ سوال3: آیا داوران این مرکز میتوانند همزمان داوری و رای صادرنمایند و در دادگاه نیز وکیل یکی از طرفین باشد( قبول وکالت کند)؟ با تقدیر و تشکر از اساتید محترم مرجع حقوقی صلح ایران بابت خدمات و مشاوره های حقوقی ارزشمند و رایگان که در اختیار عموم مردم جامعه قرار می دهد.

پاسخ مشاور

طرفین قرارداد می توانند با توافق یکدیگر داور منتخب خود را معرفی و در قرارداد ذکر نمایند و فرم چاپی دلیلی بر لاتغییر بودن مفاد آن نیست.

داور براساس اختیارات طرفین قرارداد نسبت به بررسی اختلاف و صدور رای قطعی اقدام می نماید و رای صادره قابلیت صدور اجرائیه از دادگاه را دارد. 

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.