دکتر عبدالله سمامی وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز طی یادداشتی با عنوان "اتحاد و همدلی وکلای دادگستری راه عبور از همه بحران‌هاست" تاکید داشت؛ وکلای دادگستری در مقابل هر آنچه که استقلال آنها را سلب کند مقاومت خواهند کرد.

 

1.jpg (73 KB)

 

متن این یادداشت به شرح زیر است:

بی تردید مقطع فعلی انتخابات هیات مدیره دوران حساس و پر التهابی است و با توجه به اهمیت این نهاد مدنی دیرپا نگاه‌های بسیاری در داخل و خارج از مرزها به آن معطوف خواهد شد، اما یقین دارم کانون وکلای دادگستری که همواره اینگونه التهابات و چالش‌ها را در ادوار مختلف تجربه کرده سرانجام مثل همیشه سربلند و سروقامت از آن عبور خواهد کرد. این مهم تحقق نخواهد یافت مگر در سایه همدلی و حمیت وکلای دادگستری و کسانی که کانون را همچون خانه امن خود پنداشته و برای پاسداری از آن از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد. در رابطه با مرکز وکلا و مشاورین قوه قضاییه اساسا تشکیل و ایجاد چنین مرکزی در موازات کانون وکلای دادگستری به عنوان نهاد مستقل که امر دفاع از حقوق شهروندی را عهده‌دار است، محل بحث و مناقشه بوده و هست که شرح مفصلی را خواهد طلبید، اما واقعیت این است که الحاق یا ادغام این نهاد با کانون وکلا سال‌هاست که مورد بحث و گفت‌وگوی این دو نهاد بوده و در دوره سی‌ام این مبحث پررنگ‌تر به نظر می‌رسد که موجبات تشویش و نگرانی همکاران نیز بوده است و اینجانب ایمان دارم با وحدت، یکدلی و یکپارچگی همکاران کانون وکلای دادگستری از این پیچ تاریخی نیز به سلامت و صلابت کامل عبور خواهیم کرد.

وکلای دادگستری در مقابل هر آنچه که استقلال آنها را سلب کند مقاومت خواهند نمود. این استقلال به معنی بی‌ بندوباری نیست یا نظارت مراجع قانونی را محدود نمی‌نماید که اکنون نیز بواسطه قانون نظارت قوه قضائیه بر کانون‌های وکلا مستقر و مستمر است، اما وکلای دادگستری در دفاع از حقوق موکلین خود استقلال دارند و این امر چه در حقوق داخلی و چه در حقوق بین الملل بسیار مهم است. مع الوصف باید تلاش شود در سایه تدبیر و درایت و درست اندیشی همچون اقدامات اسلاف خود بستری فراهم گردد تا حاکمیت قانون و دادرسی عادلانه موجبات تحکیم اعتماد عمومی گردد./ ایسنا