سخنگوی قوه قضاییه ضمن تایید حکم اعدام سه نفر در ارتباط با حوادث آبان 98 ، اظهار داشت: ممکن است در این فرایند قانونی، دادرسی‌های فوق العاده مانند اعمال 477، نتیجه پرونده را توام با تغییر کند.

 

2666911_902.jpg (81 KB)

 

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در بیست و نهمین نشست خبری خود و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خبر تایید حکم اعدام سه نفر در ارتباط با حوادث آبان 98 صحیح است و آیا حکم این افراد اجرا خواهد شد یا اینکه هنوز راه حقوقی برای عدم اجرای احکام این افراد باز است؟ بیان کرد: بله، آنچه که از ناحیه همکاران به ما اعلام شده این است که این حکم در دیوان عالی بعد از فرجام خواهی که متهمان و وکلای آنها داده بودند، به تایید دیوان عالی رسیده و به دادسرا اعاده شده است. اینکه حکم اجرا می شود یا خیر؟ باید بگویم که اجرای احکام فرایند قانونی دارد که باید طی شود؛ ممکن است در این فرایند قانونی دادرسی‌های فوق العاده مانند اعمال 477 چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نتیجه پرونده را توام با تغییر کند.

وی ادامه داد: تایید حکم در دیوان عالی صحت دارد. با توجه به مسایلی که در رسانه‌ها اعلام شد، چه در اصل احکام و چه در سایر دفاع از حقوق آنها شاید برای اولین بار است که گفته می شود، این پرونده را خدای متعال کمک کرد که جنایات اینها برملا شود، چراکه جزو اصلی اغتشاشات بودند اما در صحنه دستگیر نشدند و پرونده دیگر و اتهام دیگر داشتند. دو نفر در سرقت مسلحانه دستگیر شدند، برای ربودن اموال یک خانم که مجهز به سلاح سرد و اسلحه بودند، که خدا به این خواهر و جامعه کمک کرد و برخی بستگانش رسیدند و باعث دستگیری افراد شدند. مشخص شد که در گوشی افراد صحنه‌هایی که بانک و اماکن عمومی را آتش می زنند و اتوبوس‌های مربوط به شهرداری را آتش می زنند و با جسارت از اعمال مجرمانه خود فیلمبرداری کردند بود و برای برخی خبرگزاری ‌های خارج از کشور ارسال کردند، که در حافظه موبایل آنها بود و اینگونه مشخص شد که  از اراذل و اوباشی بودند که در اغتشاشات دست به جنایت زدند. خودشان از اعمال مجرمانه خود بهترین مستندات را تهیه کردند و همه اقرار داشتند و صحنه‌ها بازسازی شد و بهره مند از دفاع هم خودشان و هم وکلایشان شدند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در این پرونده 4 نفر در فرایند دادرسی اعلام وکالت کردند، بویژه یکی از وکلا که نسبت فامیلی با احد محکومین داشت هم به لحاظ حرفه وکالت و هم تعصب خانوادگی دفاعیات لازم را انجام داد و وکلای دیگر به همین شکل دفاع کردند. جلسات دادگاه فیلمبرداری شد و حضور وکلا و اقاریر آنها موجود است و مستندات وجود دارد نهایتا رسیدگی انجام و حکم صادر شد./ ایسنا