ذبیح‌الله خداییان اظهار داشت: اگر افرادی اقدام به تصرف منابع طبیعی می‌کنند، باید با آن‌ها برخورد کرد.

 

khodaiian.jpeg (71 KB)

 

ذبیح‌الله خداییان رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در چهارمین جشنواره روز ملی جنگلبان که امروز (دوشنبه) در سازمان جنگل‌ها برگزار شد، با اشاره به این‌که سازمان جنگل‌ها یکی از دستگاه‌های تاثیرگذار در توسعه پایدار کشور است، بیان کرد: سازمان جنگل‌ها متولی 80 درصد از عرصه‌های کشور است و این اراضی به دلیل نوع پوشش گیاهی مورد دست‌اندازی سودجویان قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: از این‌رو سازمان جنگل‌ها برای برخورد با این افراد که بسیاری از آن‌ها از اهرم ثروت و قدرت نیز بهره‌مندند، چالش‌هایی دارد. از این‌رو اگر ما به رشد و توسعه پایدار کشور معتقدیم، باید از سازمان جنگل‌ها حمایت کنیم. در هر استان بخش مهمی از شورای حفظ حقوق بیت‌المال به حفظ منابع طبیعی اختصاص یافته است. همچنین در مراجع قضایی بیشترین پرونده‌ها متعلق به سازمان جنگل‌ها است.

معاون قوه قضاییه اضافه کرد: اگر افرادی اقدام به تصرف منابع طبیعی می‌کنند، باید با آن‌ها برخورد کرد، هرچند که اولویت باید پیشگیری باشد. از این‌رو اجرای طرح کاداستر مهم است و مانع تجاوز به عرصه‌های ملی می‌شود. از 132 میلیون هکتار اراضی ملی تنها در حدود یک‌پنجم طرح کاداستر اجراء شده است و امیدواریم بتوانیم این طرح را در تمام عرصه‌های ملی اجرایی کنیم و سند دقیقی برای آن‌ها بگیریم.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پایان گفت: یک شرکت تعاونی دستگاه قضایی برای زمینی که جزو اراضی ملی است، سندی گرفته بود اما اخیرا دستور به اعمال ماده 477 و برگرداندن آن زمین به‌ نام سازمان جنگل‌ها داده شده است. این مورد باید مورد توجه تمامی دستگاه‌ها قرار گیرد./ ایسنا