غلامرضا نوفرستی در خصوص برگزاری مراسم مسلمیه در این شهرستان اظهار داشت: افرادی که به آنها تذکر داده شده بود، مخصوصا روسای هیات‌‌ها که مسئولیت این کار را بر عهده داشتند، از طریق مراجع رسمی احضار و بازخواست خواهند شد.

غلامرضا نوفرستی دادستان شهرری در رابطه با برگزاری مراسم مسلمیه در شهر ری، بیان کرد: براساس وضعیت قرمز که اعلام شده، شورای تامین شهرستان تاکید داشت بر اینکه مراسم مذهبی که سابقه دیرینه دارد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود و برگزاری اصل مراسم مانعی نداشته است اما به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی که تجمع صورت نگیرد و فاصله اجتماعی رعایت شود.

وی ادامه داد: بنابراین برگزاری مراسم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار بوده و اعلام شد و دادسرا نیز نامه زد که مسئولان بهداشت مراقبت داشته باشند تا پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود اما با توجه به اینکه هیات‌ها فراخوان داده بودند و جمعیت نیز بیش از حد بوده، کنترل از دسترس خارج شده و عملاً امکان اینکه فاصله رعایت شود، نبوده است.

دادستان شهرری افزود: با توجه به اینکه جمعیت زیادی آمده بودند برخورد سلبی امکان‌پذیر نبود؛ با این وجود به هیاتی تذکر داده شد تا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و ماسک بزنند اما عملاً امکان‌پذیر نبود تا بتوانیم برخورد سلبی داشته باشیم و پلیس ورود کند، چون ممکن است با برخورد پلیس و ممانعت و مقاومت هیأت‌ها، حاشیه‌های دیگری ایجاد شود. برخوردهای جدی و سلبی موجب درگیری خواهد شد که ما را از هدف اصلی‌مان دور می‌کرد و اوضاع از این بدتر می‌شد.

دادستان شهر ری در خصوص افزایش مراجعات مردم به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها پس از برگزاری مراسم مسلمیه نیز گفت: اینها صحیح نیست چون به محض برگزاری یک مراسم که ابتلا صورت نمی‌گیرد. حداقل سه روز زمان می‌‌برد که علائم فرد مبتلا نمایان شود. به نظر من این موضوع فضاسازی است و عده‌ای قصد دارند از این شرایط سوء استفاده کنند.

نوفرستی خاطرنشان کرد: قطعاً افرادی که به آنها تذکر داده شده بود، مخصوصاً روسای هیات‌‌ها که مسئولیت این کار را بر عهده داشتند، از طریق مراجع رسمی احضار خواهند شد؛ برای اینکه بگویند چرا دستورالعمل‌های بهداشتی را اجرا نکردند و مدیریت صحیحی نداشتند و این افراد بازخواست خواهند شد.

وی به ایام عزاداری پیش رو اشاره کرد و گفت: نسبت به جلسات بعدی نیز قطعاً این موضوع در نظر گرفته خواهد شد و تذکر جدی‌تر داده می‌شود که در جلسات بعدی رعایت دستورالعمل‌ها را شاهد باشیم./ ایلنا