روش های از بین بردن سوء اثر چک­های برگشتی

مطابق با بخشنامه­ های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رفع سوء اثر از چک­های برگشتی اشخاص به 6 روش ذیل قابل انجام است.

تامین موجودی

1- بدیهی­ ترین راه ممکن تأمین موجودی به منظور وصول چک­های برگشتی می ­باشد. در این روش صادرکننده تمام یا میزان کسری محل چک را به سپرده جاری واریز کرده و بانک پس از رفع برگشت چک و پرداخت مبلغ آن به ذینفع، نسبت به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی مشتری اقدام می­ کند.

ارایه لاشه چک

2- ارائه لاشه ­ی چک برگشتی: در صورتی که لاشه­ ی چک در دست صادرکننده ­ی چک باشد، بدین معناست که وجه چک وصول یا به هر طریقی رضایت دارنده­ی چک جلب شده است.

 ارائه رضایت­نامه محضری

3- ارائه رضایت­نامه محضری ذینفع چک به بانک: در صورت عدم امکان ارائه لاشه چک برگشتی به بانک، بنا به دلایلی نظیر مفقود شدن، به سرقت رفتن و سوختن، ذینفع چک می­تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی، رضایت خود را اعلام داشته و بانک با دریافت رضایت­نامه مزبور، نسبت به رفع سوء اثر از چک اقدام نماید. در صورتی که ذینفع چک شخص حقوقی باشد، صرفا با ارائه نامه رسمی آن نهاد، این امر تحقق می ­یابد.

واریز و مسدود کردن وجه چک

4- واریز وجه چک به حساب سپرده قرض ­الحسنه جاری و مسدود کردن آن به مدت 24 ماه

حکم مرجع قضایی

5- اقامه رسیدگی قضایی و منتج از آن صدور حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی

اخذ نامه از مرجع ثبتی

6- ارائه نامه­ ای از مرجع ثبتی ذی صلاح موضوع ماده­ی 381 آیین ­نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم ­الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی مبنی بر اجرای چک (با ذکر مشخصات اصلی چک) و لزوم رفع سوء اثر از آن. (تهیه مطلب توسط مرجع حقوقی ایران)

 

مطلب حقوقی-آموزشی که اختیار دارید توسط متخصصین صلح؛ مرجع حقوقی ایران (دارای کپی رایت) تهیه شده و بصورت دوره ای به روز رسانی و ویرایش می شود. بدیهی است که صلح؛ مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مطلب بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود از متخصصین یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل یا کارشناس رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.