امانت گذاشتن سند آپارتمان برای گرفتن وام

پرسش

باسلام اینجانب قصد به امانت گذاشتن سند آپارتمان خود برای اخذ وام به یکی از دوستان دارم. متنی لازم دارم که سوء استفاده از سند نشود و طرف وام خود را پرداخت نماید و سند اینجانب از رهن بانک خارج شود. ممنون

پاسخ مشاور

۱-شما باید نخست یک اقرارنامه که نمونه آن در وبسایت مرجع حقوقی ایران موجود است در دفتر اسناد رسمی میان خودتان تنظیم کنید. یعنی وام گیرنده اقرار کند که ملک متعلق به شماست و صرفا برای تسهیلات و تضمین دریافت وام به او واگذار شده یا در رهن قرار گرفته است. حتما بنویسید که معادل ارزش ملک و هر درصدی که کل سود وام و اصل آن است به شما بدهکار است و در صورت عدم پرداخت اقساط و ایجاد مشکل برای ملک موظف به جبران خسارت معادل قیمت روز ملک می باشد.

۲- همچنین ذکر کنید که  وام گیرنده همین ملک را که در رهن می گذارد هیچ حقی نسبت به اصل و منافع آن ندارد و شما هم بابت پول ملک بدهی به او ندارید

۳- اگر بتوانید تضمینی مانند اسناد تجاری از جمله چک یا سفته بدون تاریخ و بیش از ارزش ملک و وام از او بگیرید.

در هر صورت با توجه به عدم اطلاع ما از جزییات امور بهتر است در هنگام تنظیم اقرار نامه از مشورت و نظر سردفتر مربوطه نیز استفاده کنید.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.