گرفتن مجوز ازدواج از دادگاه چه قدر طول می کشد

پرسش

با سلام و احترام. پدر نامزد من با ازدواج ما مخالف است و برای دادن رضایت شرط های غیر معقول می گزارد تا جایی که از گرفتن رضایت از ایشان نامید شدیم و نامزدم می خواهد برای گرفتن مجوز از دادگاه اقدام کند. حالا من دوتا سوال داشتم از خدمتتون. 1- دقیقا باید به کدام دادگاه مراجعه کنیم و 2- معمولا چه قدر طول می کشد تا مجوز ازدواج را بگیریم


پـاسخ

مطابق با ماده 1041 ق.م تحقق عقد نکاح منوط به اذن ولی دختر باکره می باشد، مگر اینکه مخالفت ولی بدون علت موجه بوده باشد که در این صورت با عنایت به ماده 1043ق.م که مقرر می دارد«نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر و جد پدری او است و هر گاه پدر و جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کنند، اجازه ایشان ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده، پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص(منظور دادگاه خانواده فعلی) به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید». مدت زمان رسیدگی به این قسم دعاوی، منوط به نظر شعبه رسیدگی کننده به پرونده می باشد ولیکن بطور حدودی 5 الی 6 ماه زمان خواهد برد.

این پرسش توسط وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده شده است. با این حال به دلیل پیچیدگی مسایل حقوقی و عدم اطلاع ما از جزییات مساله شما این امکان وجود دارد که شیوه های مناسب دیگری نیز برای مواجه با مساله حقوقی شما وجود داشته باشد. بدیهی است که صلح؛ مرجع حقوقی ایران هیچ گونه مسوولیتی در مورد استفاده شما از این مشاوره بر عهده نمی گیرد. پیشنهاد ما همواره این است که در انجام امور حقوقی خود به صورت حضوری از متخصصین این رشته یاری بگیرید، شما می توانید برای یافتن وکیل، کارشناس رسمی و یا دفتر اسناد رسمی مناسب در سراسر کشور از لینک های زیر استفاده کنید.