مشکل در اجاره ملک و پس گرفتن رهن

پرسش

مالک اصلی منزل چون به شهرستان رفته به رفیقش گفته منزل را به اجاره بدهید و ایشان منزل را به اینجانب با قول نامه دستی و عادی به رهن داده و ایشان ماهی مبلغی بعنوان اجاره تحویل مالک اصلی داده است. حال مالک اصلی ملک موضوع قرار داد که مدت آن تمام نشده، ادعای تخلیه منزل را دارد و می فرماید باید  پول رهن منزلش را از رفیقش بگیرم. خواهشمند است. راهنمایی فرمایید

پاسخ مشاور

نخست این که اگر آگاهی مالک از اقدام رفیقش – که به شما اجاره داده- قابل اثبات و مسجل است پس نمی تواند چنین ادعایی کند؛ دوم این که با فرض آگاه بودن و رضایت مالک از توافق برای رهن و اجاره، اجاره دهنده نماینده مالک بوده و از سوی او اقدام نموده است. پس اگر مبلغی دریافت کرده است به نمایندگی و جانشینی او بوده است و باید در صورت درخواست تخلیه خواه به استناد شرط قراردادی یا پایان مدت اجاره، آن مبلغ را خودش به شما بازگرداند. مگر آن که ثابت کند از توافق اجاره با شما آگاه نبوده و چنین اختیاری به اجاره دهنده (رفیقش) و دریافت پول نداده باشد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.