حکم غصب عناوین دولتی چیست؟

پرسش

سلام قربان من مالک یک سوپر مارکت محلی هستم که مدت 10 سالی هست در آن مشغول به فعالیت می باشم و تو این مدت تمامی مأمورین تعزیرات، اماکن و بهداشت و اداره کارم کامل می شناسم؛ یه روز صبح یه نفر که دستش کیفو برگه کلاسور بود اومد تو سوپر مارکت گفت مأمور بهداشتم نمیشناختمش ولی شکم برام ایجاد نشد که اصلاً مأمور بهداشت نباشه؛ دوری تو مغازه زده و به چنتا از جنسام ایراد گرفته گفت برات مینویسم باید بیا اداره جریمه پرداخت کنی منم گفتم جنسام همه سالم و مورد اطمینان و تاریخ دار هستند ولی اون میگفتم هر چی که من میگم همین حرفش منو به شک انداخت ولی چیزی نگفتم؛ همین که مشغول نوشتن نامه معرفی به اداره بهداشت بود گفت خب میشه نقدی هم حساب کرد که همین شک منو به یقین تبدیل کرد و ازش خواستم کارت شناساییشو ببینم اول طرفه رفت ولی با اصرار شدید من وقتی روبه رو شد پا گذاشت به فرار؛ دوربین مغازم کاملا تصویرشو برداشته و میخام ازش شکایت کنم، به نظرتون مجازات کسی که خودشو جای مأمور بهداشت جا میزنه چیه؟

پاسخ مشاور

قانونگذار مشخص کرده که هر کس بدون داشتن سمت رسمی یا اذن از طرف ارگان مربوطه خود را در مشاغل دولتی که نیازمند داشتن مجوزهای قانونی است قرار دهد یا حتی معرفی نماید، به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد. حال نسبت به مورد شما اگر صرفاً معرفی یا قرار دادن در سمت مأمور بهداشت بوده باشد مصداقی از غصب عناوین دولتی است و ایشان محکوم به حبس مقرر شده خواهد شد و اگر از بابت معرفی خود بعنوان مأمور بهداشت کارت یا سندی را هم جعل کرده باشد، بر محکومیت فوق، محکومیت جعل اسناد نیز افزوده خواهد شد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.