فرق کلاهبرداری ساده و مشدد چیست

پرسش

 سلام، پدرم من بخاطر کلاهبرداری دستگیر شده، و تو پرونده که مطالعه می کردم نوشته بود کلاهبرداری مشدد، یعنی چیه؟کلاهبرداری ساده چیه؟ مجازاتی داره و چه فرقی داره؟

پاسخ مشاور

 ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری، دو قسم کلاهبرداری اعم از ساده و مشدد را پیش بینی نموده است با این تفاوت که در کلاهبرداری ساده، شخص متهم صرفاً با توسل به عناصر و عوامل متقلبانه تلاش دارد تا قربانی خود را فریب دهد منظور تحصیل مال ایشان از طریق نامشروع که مجازات این جرم، علاوه بر رد مال، حبس از یک تا هفت سال و جزای نقدی لحاظ گردیده است اما در کلاهبرداری مشدد، شخص متهم برخلاف واقع خود را کارمند یکی از دستگاه های دولتی یا نظامی معرفی کرده باشد و یا اینکه در مسند کارمند دولت یا ارگاه های نظامی باشد مرتکبجرم کلاهبرداری شود، قانونگذار یک درجه مجازات این اشخاص را تشدید نموده با رد مال، حبس از دو تا ده سال و انفصال ابد از خدمات دولتی(درخصوص کارکنان دولت) و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده محکوم می شود.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.