توقیف منزل برای مهریه

پرسش

همسر برادر اینجانب بعد از فوت پدرم مهریه خود را درخواست کرده است و برادرم نیز به علل دیگری زندان است. حالا بدون اطلاع کتبی قبلی خانواده (فقط یکبار شفاهی بهمراه کارشناس دادگستری) از نبود مادر استفاده و اقدام به فک قفل و عوض کردن منزل مادرم نموده است. آیا ایشان اجازه چنین کاری حتی با حکم قاضی را دارد؟ آیا کسی می تواند با چنین حکمی ظرف چندماه بدون اطلاع وارد منزل شوند ( هیچ گونه اخطار و اعلام کتبی نشده است) با تشکر راهنمایی فرمائید چگونه پیگیری نمائیم؟

پاسخ مشاور

 1-مهریه بدهی برادرتان است که باید در صورت درخواست همسرش پرداخت شود؛ 2-اگر از پدر درگذشته شما مالی بجا مانده باشد و برادرتان از جمله وراث باشد، سهم الارث او قابل توقیف و برای وصول مهریه قابل معرفی است؛ 3-اگر به شیوه ابلاغ ایراد وارد می دانید و ابلاغ ها به درستی انجام نشده است، می توانید به مرجع قضایی =رسیدگی کننده و صادرکننده دستور اعلام کنید تا بررسی و رسیدگی شود. اما در ماهیت و اصل بدهکار بودن برادرتان اثر ندارد.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.