حقوقدان ابراهیم‌خانی اظهار کرد: اعطای مرخصی در اختیار قوه قضائیه است و این نهاد هم به زندانیان براساس تشخیص خود مرخصی اعطا می‌کند، من مبانی منتقدان را نمی‌دانم.

 

114.jpg (57 KB)

 

محمدعلی ابراهیم‌خانی وکیل دادگستری در ارزیابی اقدام قوه قضائیه در اعطای مرخصی به برخی زندانیان با توجه به بحران شیوع کرونا در کشور بیان کرد: اعطای مرخصی در اختیار قوه قضائیه است و این نهاد هم با توجه به بررسی‌هایی که صورت می‌دهد به زندانیان براساس تشخیص خود مرخصی اعطا می‌کند.

وی ادامه داد: در این مورد نیز با توجه به شیوع کرونا و همچنین با توجه به بسته بودن فضای زندان که امکان ابتلای به بیماری را افزایش می‌دهد، قوه قضائیه تشخیص داده است تا به برخی زندانیان مرخصی دهد تا آنها این زمان خاص را خارج از زندان سپری کنند. من مبانی منتقدان را نمی‌دانم اما از جهت مبانی انسانی و اینکه حق حیات زندانی هم باید محترم شناخته شود و با توجه به اطلاعاتی که دارم قوه قضائیه تضمین‌های لازم را برای اعطای مرخصی دریافت کرده؛ مشکلی نیز تا اینجا گزارش نشده است.

ابراهیم‌خانی با اشاره به اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر لزوم ادامه روند فاصله‌گذاری اجتماعی تا حداقل بیستم فروردین ماه افزود: با توجه به اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا یک مرجع علمی برای تصمیم گیری در خصوص مساله شیوع کرونا در کشور است، قطعا قوه قضائیه نیز این موضوع را مدنظر قرار داده و مرخصی‌ها را تا زمان پایان بحران تمدید خواهد کرد./ ایلنا