امکان برداشت پول از حساب توقیف شده

پرسش

درود بر شما، بنده از شخصی به اتهام کلاهبرداری شکایت کردم، محکوم به 2 سال حبس و رد مال من؛ وقتی که پرونده تو دادسرا بود، بازپرس دستور توقیف حساباشو داد، و تا آنجایی که یادمه مبلغ قابل توجهی پول تو حسابش بود؛ حالا که رأی بر رد مال صادر شده، خواستم از اجرای احکام برداشت اون پول از حسابش کنم، که قبلش آشنایی که تو بانک داشتم استعلام کردم گفت پولی تو حسابش نیست، مگر میشه که دستور توقیف حساب بدن بعد صاحب حساب بتونه پول برداشت کنه؟

پاسخ مشاور

 زمان صدور دستور بر توقیف حساب ها معیار نقض دستور محسوب می شود بدین معنا که اگر پیش از دستورمرجع قضایی مبنی بر توقفی حساب، پول برداشت شود، نقض دستور محسوب نمی شود ولیکن پس از صدور دستور مرجع قضایی (بازپرسی) بر توقیف حساب، صرفاً همان مرجع یا مرجع بالاتر(دادگاه) قادر به رفع توقیف یا مجوز برداشت از حساب را صادر نماید. با توجه به صدور رأی و قطعی بودن آن، از طریق اجرای احکام کیفری موضوع برداشت پول را پیگیری تا مشخص گردد این پول در چه بازه زمانی خارج و به حساب چه شخصی واریز گردیده است.

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.