اثبات پرداخت ها به عنوان بدهی یا قرض

پرسش

بنده از شخصی طلب داشتم که به ازای طلب بمن یک چک سفید امضا داده ولی هیچ صورت جلسه ای نداریم. الان نیمی از بدهی پرداخت شده اما برای باقی بدهی حاضر به پرداخت نیستند و حتی می گن که از شما شکایت می کنیم که از ما پول گرفتی و به دادگاه می گیم این پول بدهی نبوده و قرض بوده. الان من باید چیکار کنم؟ یعنی ممکنه بابت پرداختی ها بتونن ثابت کنن که این قرض بوده و نه بدهی"

پاسخ مشاور

برابر قانون مدنی ایران و تفسیر بیشتر قضات دادگاه ها و حقوقدان ها، هر گاه مالی به کسی داده شود،‌ اصل رایگان نبودن و معوض بودن دادن مال است. یعنی در برابر آن یا مالی پرداخت و یا کار یا تعهدی پیش بینی شده است. از سوی دیگر از آنجا که اثبات بدهکاری و مدیون بودن به عهده بستانکار و مدعی طلب است و در صورت ثابت بودن بدهی – که یکی از دلایل آن بودن سند بدهی مثل چک در اختیار طلبکار است- بنابراین اثبات بدهکار نبودن به عهده طرف شماست نه شما. مگر آن که خلاف سخن و مستندات شما ثابت شود که باز هم به عهده طرفتان است؛

آیا پاسخ به پرسش حقوقی برای شما مفید بود؟

به مشاوره رایگان حقوقی ای نیاز دارید؟درخواست مشاوره رایگان

با توجه به پیچیدگی مسایل حقوقی و قانونی پیشنهاد ما این است که همواره از وکلا و کارشناسان متخصص مشورت بگیرید. بدیهیست پایگاه صلح هیچ گونه مسوولیتی از بابت استفاده شما از اسناد و مشاوره های منتشر شده در سایت بر عهده نمی گیرد.