مطالب آموزشی


آشنایی با دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10)

دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی زیرمجموعه‌ای از خدمات الکترونیکی ارائه شده توسط پلیس در ایران است که در دفاتری به نام دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (یا دفاتر پلیس+10) ارائه می‌شود. اعم خدمات پلیس+10 شامل خدمات وظیفه عمومی، کارت سوخت، گواهینامه رانندگی، گذرنامه و برخی موارد دیگر می‌شود
13 تیر 1400
5551 بازدید

چگونگی استعلام کد رهگیری املاک

تعاملات ملکی قانون گذاران را ملزم به تدوین و تصویب قانونی در جهت پیشگیری از مشکلات و عواقب حقوقی خرید یا فروش املاک نمود که پیش بینی الزام در بهره مندی اشخاص اعم از مشاورین املاک و طرفین متعاملین از کد رهگیری ملکی راه حلی در پاسخ به آن مشکلات بود.
13 تیر 1400
4746 بازدید

آشنایی با وظایف دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با محوریت تسهیل مراجعات عموم مردم به منظور جلوگیری در اتلاف زمان چند سالی است که در جوار محاکم تأسیس شده ­اند. بنابراین دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با هدف کاهش مراجعه به دستگاه قضایی، تسریع در رسیدگی به پرونده و صرفه‎جویی در وقت و هزینه گروه‌های هدف است
13 تیر 1400
4354 بازدید

آشنایی با وظایف دفاتر پیشخوان دولت

دفتر پیشخوان خدمات دولتی، بخش عمومی و غیر دولتی یا دفتر پیشخوان، به دفاتری گفته می‌شود که دولت برای ارائه خدمات الکترونیک به مردم در سطح کشور احداث کرده‌است. کلیه دستگاه‌های اجرایی دولتی موظفند خدمات الکترونیکی خود را از راه این دفاتر ارائه دهند.
13 تیر 1400
9397 بازدید

مدارک مورد نیاز برای مطالبه خسارت جانی ­در تصادف رانندگی

مدارک مورد نیاز که برای مطالبه خسارت ­های بدنی ­بایست از سوی زیان ­دیده به مؤسسات بیمه ارائه شود، به موجب ماده ­ی 3 دستورالعمل ماده 14 قانون بیمه­ ی اجباری شخص ثالث به شرح ذیل می ­باشد: الف- اصل یا تصویر مصدق گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا گزارش مقامات انتظامی یا نظریه کارشناس یا هیئت کارشناسی منتخب مراجع قضایی؛
10 اردیبهشت 1400
4030 بازدید

آشنایی با مرکز داوری کانون وکلای دادگستری

هدف کانون وکلای دادگستری از تشکیل مرکز داوری و استفاده از تخصصِ وکلای با سابقه دادگستری به عنوان داور، کوششی برای سهولتِ اجرای آراء داوری است؛ زیرا داورانِ منصوب این مرکز با سوابقِ طولانیِ قضایی در صدورِ رأیِ خود قطعاً موازین قانونی را رعایت خواهند کرد تا به سهولت آراء صادره موردِ تنفیذِ قضایی قرار گیرد.
06 اردیبهشت 1400
2628 بازدید

الزامات و موارد قانونی پیش خرید آپارتمان

در فرایند پیش خرید آپارتمان که در لحظه انعقاد قرارداد مبیع (ملک مورد معامله) قابل رویت نیست تا خریدار کم و کیف آن را سنجیده و ترغیب به خرید آن شود، رعایت شروط و الزامات ذیل اکیداً تأکید می گردد.
06 اردیبهشت 1400
3558 بازدید

شرایط اصلی برای قانونی بودن و صحت قرارداد کار

در ماده 9 قانون کار، قانونگذار سه شرط اصلی را برای صحت قرارداد کار در نظر گرفته است؛ « برای صحت قرارداد کار در زمان انعقاد قرارداد رعایت شرایط ذیل الزامی است : الف- مشروعیت مورد قرارداد، ب- معین بودن موضوع قرارداد، پ- عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر».
06 اردیبهشت 1400
3334 بازدید

موسسه حقوقی چیست و چگونه فعالیت می کند

امروزه با توجه به پیچیدگی دعاوی و تخصصی شدن آنها که بیشتر در کلان شهر هاست، شدیداً نیاز به وجود مؤسساتی احساس می­ شود که از چند متخصص تشکیل یافته و در موضوعاتِ تخصصی، دارای تجربه و مهارت باشند. زیرا امید به گرفتنِ رأی به نفع خود، با کمک یک گروه از وکلای متخصص، بسیار بیشتر از مراجعه به دفترِ یک وکیل است. همچنین، یک موکل، می­ تواند به یک مؤسسه اعتماد بیشتری کند تا به یک وکیلی که او را نمی­ شناسد.
06 اردیبهشت 1400
2692 بازدید